Regionální identita | ![]() ![]() |
V rámci této oblasti máme připraveny a realizujeme tyto aktivity:
- Regionální soutěž
OLYMPIÁDA REGIONÁLNÍCH ZNALOSTÍ
Olympiáda regionálních znalostí proběhla poprvé v roce 2019, druhý ročník proběhl se zpožděním online v březnu 2021. Třetí ročník proběhl znovu osobně v říjnu a listopadu 2021! Více informací o všech kolech, výsledky a záznam online finále 2.kola najdete zde:
https://www.sdruzenisplav.cz/
- Místně zakotvené učení
stáhněte si zde Karta_4.2.2..pdf
- Naši dnešní hrdinové, naše tradice
stáhněte si zde Karta_4.2.3.pdf
MEDAILONKY - KRÁTKÉ FILMY O OSOBNOSTECH NA RYCHNOVSKU
Dětem a mládeži chybí pozitivní vzory a informace o místních osobnostech. Pokud existují, vztahují se především k historickým osobnostem a událostem. Přitom představování soudobých vzorů a upozorňování na úspěchy, hrdinství, nezištnou pomoc a další pozitivní činy našich vrstevníků jsou velmi důležité. Ve filmových medailoncích vám nabízíme možnost seznámit se osobnostmi regionu a pochopit tradice Rychnovska.
MIroslava Šustrová, krajářka, ředitelka Krájkářské školy Vamberk
Medailonek zde https://youtu.be/26qr3y-OiBo
Miroslava Šustrová říká, že den, kdy nepaličkuje, je den divný a jako by neexistoval. Když Magdalena Grambová před 400 lety přivezla do Vamberka krajkářství, určitě netušila, že stojí u zrodu něčeho, co se jednou zapíše do učebnic dějepisu. Vamberecká krajka je dneska známá po celém světě. Udržovat tradici pomáhá Krajkářská škola, která funguje už více než 130 let. Stojí za ní Miroslava Šustrová. Krajkářka tělem i duší, bez nadsázky můžeme říct, že je hrdinkou svého řemesla. V rámci projektu Naši hrdinové, naše tradice a Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání II. na Rychnovsku připravilo Sdružení SPLAV, z.s.. Natáčel Honza Dušek.
Jiří Šulc, fotograf Orlických hor
Medailonek zde https://youtu.be/1EGb_4y0mEU
Jiří Šulc, rodák z Rychnova nad Kněžnou, je výraznou osobností Orlických hor a Podorlicka. Na svých fotografiích více než padesát let dokumentuje krásy, ale i proměny tohoto regionu. Do konce srpna 2021 můžete jeho fotografie vidět na výstavě v Muzeu krajky Vamberk. "Já jsem moc blbejch fotek neudělal," říká fotograf Jiří Šulc z Vamberka. A má pravdu. Fotografování zasvětil celý život a jen těžko byste hledali někoho, kdo pro propagaci Orlických hor udělal za poslední půlstoletí více než právě Jiří Šulc. Fotograf tělem i duší má ve svém archivu na 45 tisíc snímků a i ve svých 83 letech mluví o svých fotkách s obdivuhodnou jiskrou v oku. V rámci projektu Naši hrdinové, naše tradice a Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání II. na Rychnovsku připravilo Sdružení SPLAV, z.s.. S Jiřím Šulcem natáčel Honza Dušek.
24. 5. 2021 získal pan Jiří Šulc, fotograf a poslední žijící spoluzakladatel CHKO Orlické hory, první ocenění s názvem Cena Poorličí za přínos poznání, za jeho dlouholetou dokumentační, kulturní a vlastivědnou činnost v regionu Orlických hor a jejich podhůří. Od roku 1965 byl jako fotograf u většiny významných událostí v našem regionu, vydal dvě knihy Orlické hory ve fotografiích, a je také posledním žijícím ze zakladatelů CHKO Orlické hory. Jeho fotoarchív, který čítá více než 40 tisíc položek, je cenným dokumentačním zdroje, které zachycuje dění v našem regionu. Cenu předal bývalý hejtman Jiří Štěpán za účasti zakladatelů ceny Bohumíra Dragouna (Villa Nova) a Vladimíra Sodomky (Spolek přátel historie Vamberka), starosty Vamberka Jana Rejzl a vedoucího CHKO Orlické hory Davida Rešla.
Mgr. Jiří Mach, historik, spisovatel a badatel
Medailonek zde https://youtu.be/25oDKuyjvSY
Jiří Mach je významný regionální historik, spisovatel a bývalý ředitel Vlastivědného muzea v Dobrušce. Ve svých pracích se věnuje převážně regionu Podorlicka a Orlických hor. Je kronikářem města Dobrušky a v rámci své práce se věnuje především popularizaci historie. „Patriotismus je to, že někde se cítím doma. Někde je mi úplně nejlépe. Ano, cítím se být patriotem Dobrušky,“ říká historik, badatel a emeritní ředitel muzea Jiří Mach. Bez nadsázky můžeme říct, že je žijící legendou svého regionu. Kromě toho, že je badatelem, historikem, spisovatelem, je i ochotnickým hercem. Jiří Mach je malý postavou, ale velký svými zásluhami. V rámci projektu Naši hrdinové, naše tradice a Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání II. na Rychnovsku připravilo Sdružení SPLAV, z.s. Natáčel Honza Dušek.
TRADICE NA RYCHNOVSKU - BROŽURA
Jsme velmi rádi, že vám můžeme představit a předat brožuru Tradice na Rychnovsku, která právě vznikla a jejíž autorem je PaedDr. Ladislav Miček.
Příručka nabízí učitelské veřejnosti přehled tradic, zvyků a obyčejů vztahující se především k oblasti, která spadá do územní působnosti SDRUŽENÍ SPLAV, z.s., týká se tedy obcí Bartošovice v Orlických horách, Bílý Újezd, Byzhradec, Černíkovice, Doudleby nad Orlicí, Jahodov, Javornice, Kvasiny, Libel, Liberk, Lično, Lukavice, Lupenice, Orlické Záhoří, Osečnice, Pěčín, Potštejn, Rokytnice v Orlických horách, Rybná nad Zdobnicí, Rychnov nad Kněžnou, Říčky v Orlických horách, Skuhrov nad Bělou, Slatina nad Zdobnicí, Solnice, Synkov-Slemeno, Třebešov, Tutleky, Vamberk, Voděrady, Záměl, Zdobnice. Proč jsme připravili materiál cílený právě do škol? Na prvním, ale i na druhém stupni základních škol, ba i ve školách mateřských bývá tradicím, zvykům a obyčejům, věnovaná velká pozornost. Jde tedy o inspiraci – snad v tomto ohledu příručka dobře poslouží našim učitelkám a učitelům. Protože jde o příručku, vyučující zde najde celé pasáže psané tak, aby je mohl přímo použít – jsou psané jazykem přiměřeným věku dětí (např. vysvětlení významu jednotlivých svátků a tradic). Jsou tu však i místa, která žáci bez pomoci učitele těžko pochopí – např. citace, a také informace určené hlavně vyučujícím (přehled nových tradic, seznam použité literatury). Text je členěn do několika základních částí. Největší pozornost byla věnována tradicím vycházejícím z církevního roku, odpovídající místo dostaly světské tradice – přežívající, zaniklé i obnovené. Nezapomněli jsme ani na nové tradice (společenské, sportovní, hasičské atd.), kde uvádíme odkazy na webové stránky („živé" v době práce na příručce). Samostatnou kapitolu tvoří vyprávění o etapách lidského života. Závěrečnou část jsme věnovali pověstem.
Tato příručka byla vydána v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání II. v SO ORP Rychnov nad Kněžnou a je zdarma níže ke stažení.